Ministerstvo životního prostředí
MŽP jako dozor nad životním prostředím
Ministerstvo životního prostředí vzniklo 19. 12. 1989 a od 1. 1. je ústředním orgánem
státní správy a orgánem vrchního dozoru ve věcech životního prostředí.
Rovněž je ústředním orgánem státní správy pro myslivost, rybářství nebo lesní hospodářství v národních parcích. V současné době je ministrem životního prostředí
Mgr. Petr Hladík.
Oblasti působnosti MŽP
Ministerstvo životního prostředí se zaměřuje na tyto oblasti životního prostředí:
- Ochrana vodních zdrojů, podzemních vod, povrchových vod a přirozené akumulace vod
- Ochrana ovzduší
- Ochrana přírody a krajiny
- Oblast provozování zoologických zahrad
- Ochrana Zemědělského půdního fondu
- Výkon státní geologické služby
- Ochrana nerostných zdrojů a hornin
- Geologické práce a ekologický dohled nad těžbou
- Odpadové hospodářství
- Posuzování vlivů činností a jejich důsledků na životní prostředí s přesahem hranic ostatních států
Financování ochrany životního prostředí
Ministerstvo životního prostředí poskytuje finanční prostředky na ochranu české krajiny, ke zkvalitnění životního prostředí a k realizaci přínosných projektů. Financování projektů přispívá ke zlepšení stavu jednotlivých složek životního prostředí a k podpoře udržitelného rozvoje. Projekty jsou financovány ze státního rozpočtu, národních programů, dotací i Evropských fondů (Fond soudržnosti a Evropský fond pro regionální rozvoj).
Ministerstvo životního prostředí je řídícím a koordinačním orgánem při přerozdělování finančních prostředků a předává je žadatelům prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Národní programy MŽP pro ochranu životního prostředí
Mezi programy Ministerstva životního prostředí patří:
- Grantová řízení pro nevládní a neziskové organizace – MŽP podporuje aktivity nestátních neziskových organizací v oblasti ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje. Dotace jsou poskytovány občanským sdružením a obecně prospěšným společnostem. Na jeden projekt dává MŽP nejvíce 300 tisíc korun.
- Program péče o krajinu – zaměřuje se na ochranu chráněných území, ptačích oblastí a evropsky významných lokalit, podílí se na zlepšení přírodního a krajinného prostředí a přispívá na péči o zraněné či handicapované živočichy.
- Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny – podporuje chráněná území, ptačí oblasti, adaptaci vodních ekosystémů, adaptaci nelesních ekosystémů, adaptaci lesních ekosystémů a monitoring živočišných a rostlinných druhů v přírodě.
- Národní program životního prostředí – přispívá k efektivnímu a šetrnému využívání přírodních zdrojů, odstranění dopadů lidské činnosti na životní prostředí, zmírňování dopadů změny klimatu a osvětu obyvatel ČR. Program pokrývá tyto oblasti: vodu, ovzduší, odpady, přírodu, krajinu, životní prostředí ve městech a obcích či environmentální prevenci.
Evropský týden mobility
V minulosti proběhl Evropský týden mobility po celé Evropě včetně České republiky. Evropský týden se zaměřil na téma „Čistá, sdílená a inteligentní mobilita“ a poslední den byl vyhlášen jako „Den bez aut“. V rámci Evropského týdne mobility se účastníci dozvěděli o negativním dopadu automobilů na množství emisí skleníkových plynů, které je hlavní příčnou znečištění vzduchu ve městech. Kampaň se zaměřila na prezentaci udržitelné mobility a na sdílenou mobilitu, jež by snížila počet vozidel na silnicích. Evropský týden mobility se konal ve významných městech a obcích ČR.