Vydra říční patří mezi silně ohrožené druhy. Ohrožují ji nejen pytláci a rybáři, ale i motoristé. V případě zájmu o její ochranu může pomoci každý. Jednou z možností, jak přispět k záchraně populace vydry říční na našem území, je adopce tohoto zvířete.
Pokud čekáte, že si vydru adoptujete stejně jako dítě, tj. přinesete si ji domů, bohužel vás zklameme. Adopce vyder probíhá ve formě finančního daru některé z neziskových společností, které vydry, ale i jiná zvířata zachraňují a ošetřují. Jednou z takových společností je Český nadační fond pro vydru v Třeboni. Tento fond se zabývá provozováním chovné stanice pro handicapované živočichy a osvětou v oblasti záchrany zvířat. Adopcí nejen vyder, ale i například dravých ptáků, ježků, fretek, hadů, nebo třeba netopýrů, přispíváte na krmivo, veterinární péči, energie a mzdy ošetřovatelů vámi vybraného zvířete.
Jako dárce dostanete od fondu darovací certifikát s poděkováním, budete zařazeni do databáze přátel organizace s právem o zasílání informací o organizaci, a také pozvání na Den pro sponzory, kde samozřejmě můžete vámi sponzorované zvíře navštívit. Pokud přispějete částkou minimálně ročních nákladů, bude u klece či voliéry „vašeho“ zvířete vystavena cedulka s vaším jménem a bude vám umožněna půlhodinová procházka po stanici s dravcem či sovou na ruce.
Výše příspěvku samozřejmě závisí čistě na vás, každé zvíře má navíc jinou výši ročních nákladů. V zásadě se však částky pohybují v rozmezí 1 000 Kč – 5 000 Kč. Aktuální seznam zvířat, která jsou v momentální nabídce ke sponzoringu naleznete vždy na stránkách tohoto fondu v sekci Jak adoptovat zvíře. Na těchto stránkách naleznete také další informace o stanici a o činnosti fondu. V případě zájmu je možné finanční dar uhradit jak hotově, tak převodem na účet. Na požádání je také možné na dar vystavit potvrzení pro uplatnění odpočtu ze základu daně. Více informací na webu http://vydry.org nebo na tel. č. +420 384 722 088.
Momentálně jsou na seznamu zvířat k adopci například tito:
- liška obecná Agáta (roční příspěvek 5 000 Kč)
- krkavec velký Péťa (roční příspěvek 3 000 Kč)
- kalous ušatý Kulda (roční příspěvek 2 000 Kč)
V Třeboni zrovna není žádná vydra, kterou by bylo možné adoptovat, ale nějaké najdeme v dalším podobném zařízení – v záchranné stanici Pavlov blízko Ledče nad Sázavou. Zde se na váš příspěvek těší například:
- vydra říční Bártík (roční příspěvek 5 000 Kč) - narodil se v srpnu roku 2008, od mláděte byl vychováván v domácnosti. Do stanice byl předán jako zcela ochočená vydra,
zvyklá na lidi, což znemožnilo jeho návrat do volné přírody.
- vydra říční Fous (roční příspěvek 5 000 Kč) - narodil se v roce 2005, byl vychován v zajetí a následně byl umístěn v ZOO Jihlava, odkud z důvodu přestavby výběhu putoval
do Stanice Pavlov. Kvůli ztrátě plachosti se již nemohl vrátit zpět do volné přírody.
- Liška obecná Luky (roční příspěvek 4 000 Kč) - Jako mládě byl nalezen nedaleko Chotěboře v jímce, kde vedle něj ležela mrtvá samice lišky obecné. Protože patří k druhu,
kterému v naší přírodě hrozí odstřel, a Lukáš jako mládě při nutné intenzivní péči ztratil plachost, zůstává ve stanici natrvalo.
Záchranou volně žijících zvířat se zabývají stanice pro handicapované živočichy, které jsou začleněny do Národní sítě záchranných stanic, koordinované Českým svazem ochránců přírody.